Witaj,

jestem Pati.

Jesteś tu po to, aby doświadczać życia tak jak pragniesz, a ja jestem oddana temu, aby Ci w tym pomóc.

Co w Twoim życiu może zmienić SHARING?

Czy masz w swoim życiu kogoś, z kim regularnie odwentylowujesz swoje emocje i dzielisz się swoimi wyzwaniami? Jeśli nie, przeczytaj ten artykuł i odkryj co w Twoim życiu może zmienić SHARING. 

Sharing (z ang. dzielenie się) to ustrukturyzowane spotkanie, w czasie którego masz przestrzeń na to, aby podzielić się swoimi wyzwaniami i otrzymać wsparcie.

Wspólnie z drugą osobą ustalacie czas trwania sharingu. Każda z Was przychodzi ze swoim tematem i mówi jakie chce otrzymać wsparcie (np. chcę, żebyś mnie wysłuchała, chcę żebyś mi odzwierciedliła co usłyszałaś, chcę, żebyś mi pomogła zrozumieć, chcę, żebyś mi powiedziała co czujesz, kiedy mnie słyszysz etc.).

Sharing może być na żywo, ale równie dobrze, może być online jak i przez telefon.   

Sharing jest o tyle inny od zwykłej przyjacielskiej rozmowy, że ma strukturę. Kiedy jest Twój czas, skupienie jest całkowicie na Tobie i Twoich wyzwaniach. Wsparcie jest dawane tak, jak Ty go potrzebujesz. Niechciane rady nie są udzielane. Sharing to przestrzeń, gdzie możesz głębiej skontaktować się z tym, co jest w Tobie żywe i mieć pewność, że będziesz wysłuchana.  

Przykładowa struktura sharingu do zastosowania od razu

Czas trwania spotkania: 45 minut

Czas na sharing dla każdej z Was: 20 minut

Krok 1. Ustalcie kto dzieli się pierwszy.

Krok 2. Osoba dzieląca się mówi z czym przychodzi i jak chce być wspierana.

Krok 3. Zmiana, druga osoba.

Krok 4. Krótkie podzielenie się ze sobą nawzajem jak się czułyście w tym sharingu, co sobie z tego wzięłyście.

Krok 5. Podziękowanie, umówienie kolejnego spotkania.

Ważne zasady sharingu

 • Słuchaj uważnie drugiej osoby, kiedy jest jej czas. Nie przerywaj. Nie udzielaj nieproszonych rad. Jeśli chcesz udzielić rady, zapytaj czy druga osoba chce ją otrzymać.

 • Upewnij się, że rozumiesz jak osoba dzieląca się chce być przez Ciebie wspierana, jeśli potrzebujesz, dopytaj. Patrz sercem na drugą osobę a nie oceniającym umysłem.

 • Słuchaj nie tylko jej słów, ale tego co głębiej: brzmienia głosu, ładunku emocji. Staraj się zrozumieć i poczuć co jest najgłębszym pragnieniem drugiej osoby, kiedy dzieli się z Tobą swoim wyzwaniem. 

 • Dbajcie o czas. Nie przedłużajcie nadmiernie czasu swojego sharingu, a jeśli już – to tylko za obopólną zgodą. Nie chcesz wyczerpać drugiej osoby, chcesz, abyście obie czuły się bezpieczne, że są ramy tego doświadczenia. 

 • Rozpoznaj, że dzieląc się – to Ty odpowiadasz za swój proces, druga osoba nie odpowiada za to jak Ty się czujesz ani za to czy poradzisz sobie ze swoim wyzwaniem – jest tylko wspierającym lustrem, w którym Ty możesz zobaczyć siebie. 

 • Bądź szczera, jeśli czujesz, że nie masz zaufania do drugiej osoby i nie możesz być szczera, poszukaj takiej, do której zaufanie masz i przed którą możesz się otworzyć i podzielić wszystkim.

Jak ja to robię

Umówienie regularnego sharingu to była jedna z najlepszych decyzji, które podjęłam w tym roku. Obecnie spotykam się z dwiema osobami na mniej więcej cotygodniowych spotkaniach online, które trwają między godzinę a 1,5 godziny.

Jedną z tych osób jest Asia Kokoszkiewicz (na zdjęciu ze mną powyżej), która sama jest coachem i potrafi cudownie słuchać. Kiedyś była studentką moich kursów, potem pomogłam jej napisać książkę a od kilku lat przyjaźnimy się. Jestem mega wdzięczna za jej obecność w moim życiu i nasze sharingi, które są dla mnie cudownym oddechem i wsparciem.

Drugą osobą jest Magda Molenda (na zdjęciu ze mną poniżej), z którą mamy bardziej biznesowe sharingi i wspieramy się w rozwijaniu swojej działalności. Magda jest fantastycznym marketingowcem i coachem, ma genialne pomysły i wspaniale motywuje do działania. To dzięki naszym regularnym spotkaniom mój biznes nabrał nowego rozpędu. Wcześniej siedziałam sama z wyzwaniami odwlekając poradzenie sobie na święte nigdy, a teraz mam wsparcie i szybko radzę sobie ze wszystkim. 

Co w Twoim życiu może zmienić sharing?

Tę przestrzeń dla siebie na regularne odwentylowanie możesz znaleźć w terapii, na sesjach coachingowych albo właśnie w czasie takich nieformalnych przyjacielskich sharingów jak u nas z Asią czy z Magdą. Od przyszłego roku regularne sharingi będą także częścią mojego programu Rok Przebudzenia.

Kiedy masz wsparcie, jesteś w stanie poradzić sobie ze wszystkim. Łatwiej wyczujesz co się w Tobie dzieje. Będziesz podejmowała bardziej świadome decyzje. Odwentylujesz skumulowane emocje, które zamiast się nawarstwiać i powodować stres, przepłyną i przeminą. Nawiążesz głębszy kontakt ze swoim wnętrzem i intuicją. Nauczysz się głęboko słuchać – zarówno siebie, jak i drugiego człowieka.

Każda z nas potrzebuje wsparcia. Pozwól sobie po nie sięgnąć i naucz się je dawać. To może się okazać jedna z najcenniejszych umiejętności w Twoim życiu. 

Ciekawa jestem jak ta idea rezonuje z Tobą? Czy masz kogoś z kim regularnie się spotykasz na sharingu? A może chciałabyś kogoś zaprosić do takiej karmiącej wymiany? Daj znać ♡ 

Chcesz przeczytać więcej? Pobierz bezpłatny rozdział książki “Rok PRZEBUDZENIA”

Dodaj komentarz i daj znać jak to rezonuje z Tobą

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

22 komentarze

 1. Dziękuję Kochana :*
  Ja też uwielbiam nasz sharing i mi samej on też bardzo dużo daje. Już nie mogę się doczekać naszego kolejnego spotkania :*

  • Mega się cieszę, Asia, do zobaczenia <3

 2. Pati czytasz w moich myślach! Kilka dni temu marzyłam o tym jak to fajnie byłoby regularnie móc dawać i jednocześnie otrzymywać wsparcie. To właśnie jest to! Taki obupólny mentoring z korzyścią dla obu stron 🙂 Naprawdę fantastyczna idea! Teraz tylko musisz utworzyć grupę swoich fanek, gdzie mogłybyśmy się dobierać w pary <3

  • Daga, już nawet jest taka grupa i nazywa się Rok Przebudzenia 🙂 Może w przyszłym roku dołączysz? Mega się cieszę, że pomysł zarezonował z Tobą, to daje mega wsparcie.

 3. Podoba mi się ta propozycja.niestety nie mam w swoim życiu osoby z którą mogłabym to praktykować .gdzie znaleźć takie osoby ?jakąś podpowiedź

  • Ja też nie mam. Może spróbujemy razem? Zawsze warto spróbować bez względu na wynik.

   • Cudowne, Joanna, że zaproponowałaś Magdalenie, dajcie znać czy udało Wam się spotkać i jak spotkanie.

  • Magdalena, widziałaś zaproszenie Joanny? Zobacz jak Życie szybko odpowiedziało na Twoją prośbę 🙂

 4. Super pomysł! 🙂 już dawno nie mam z kim tak porozmawiać … Pati zawsze pojawia się kiedy trzeba <3

  • Agnieszka, mega się cieszę i trzymam kciuki, żebyś szybko przyciągnęła właściwą osobę <3

 5. Super inicjatywa. Myślałam o tym dużo w ostatnim czasie. .Tylko jak trafić na siebie wzajemnie, właściwie i gdzie siebie odnaleźć? ????

  • Aneta, otworzyć się na to, rozluźnić i zaufać. Podążyć za impulsem, masz ochotę się do kogoś odezwać i zaproponować mu/jej taką karmiącą wymianę – idź za tym. Jeśli to ten czas, to na pewno coś do Ciebie przyjdzie.

 6. Bardzo fajny pomysł, ja mam taką jedną przyjaciółkę????????jak się spotkamy, czasami cały dzień to za mało na przerobienie wszystkich tematów. Do tego obie mamy terapie????

  • Piękna nazwa – sharing. Od dawna mamy takie spotkania z przyjaciołką i bardzo mi pomagają. Spróbuję wniesc do nich cos nowego – poproszę o nieprzerywanie w trakcie mowienia. Sprobuję tez z okresleniem ram czasowych, to bedzie na pewno dobre doswiadczenie:) Beata

   • Beata, cudny pomysł, jestem pewna, że da Wam to jeszcze więcej przestrzeni i wsparcia.

  • Brzmi jak pełne zanurzenie 🙂

 7. bardzo podoba mi się taka koncepcja rozmów, szczerych, wspierających ale ustrukturyzowanych.
  Myślę, że w pewnym stopniu chroni przez zalewaniem, czy „uwieszaniem” się na drugiej osobie, a z odwrotnej perspektywy na zatapianiem się we własnym problemie, przestrzeni.

  • Hej Ewelina, tak, taka jest idea. Ramy dają bezpieczeństwo i dystans.

 8. Cudowny pomysł , tylko fajnie gdyby była grupa ludzi która chciała by z tego skorzystać , ja już jestem chętna ????

  • Sylwia, wygląda na to, że jest tutaj na czacie cała chętna grupa ludzi, napisz do kogoś 🙂

 9. Świetny pomysł tym bardziej, że nie do kończyłam kursu Rok Przebudzenia I nie rozumiałam luster, bo po prostu nie byłam na to gotowa. Musiało się wiele wydarzyć, abym mogła zrozumieć I poczuć. Dlatego już teraz doceniam ten super pomysł. Bardzo chętnie nawiążę kontakt z osobą,która chciałaby ze mną,, posharingować”. Pozdrawiam serdecznie ❤️

Prześlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Chcę otrzymywać cotygodniowe maile z inspiracjami, nowymi treningami i wsparciem na ścieżce mojej przemiany - akceptuję, że moje dane będą przetwarzane w zgodzie z Polityką Prywatności

Pobierz bezpłatny fragment
książki Rok Przebudzenia

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu